Історія ОПЗЖ, як група Медведчука-Рабіновича співіснує з групою Льовочкіна-Бойка, зв’язки Єрмака й Арахамії з ОПЗЖ, що чекає на Дмитра Фірташа

У найбільш проросійській парламентській партії – війна кланів. 2018 року, зціпивши зуби, вони об’єдналися заради походу в парламент під вивіскою ОПЗЖ. Але так і не стали близькими партнерами, зберігаючи натягнуті стосунки. Три роки тривало хитке перемир’я. Поки Офіс президента не вступив у війну на боці одного з кланів – і не вдарив по ключовому гравцеві, Віктору Медведчуку.

Так одним ударом влада відсікла голову кремлівському клану. Ціна питання у цій війні – приблизно 15-20% виборців (друге-третє місце на парламентських виборах). У кожного з кланів свій мотив. Але всіх об’єднують гроші. У кланів є свої олігархи, які потребують, якщо не нових мільярдів, то щонайменше захисту поточних активів.

Як влаштована проросійська політична ніша в Україні, хто платить, хто центр впливу, які цілі та завдання ставлять перед собою перші особи.

РЕШТКИ ПАРТІЇ РЕГІОНІВ І ОППОБЛОКА

Найефективніша проросійська партія була сформована на рештках Партії регіонів. Яка була заснована ще 2001 року і політично “померла” 2014-го. Потім прапор друзів Москви підхопив Опозиційний блок, а після нього в 2018 році – Опозиційний блок – За життя. Партія Оппоблок (без додатка За життя) теж все ще існує.

На парламентських виборах 2014-го Оппоблок дозволив вихідцям з Партії регіонів отримати третю за чисельністю фракцію в парламенті. Крім найближчих соратників Віктора Януковича, в партії залишилися олігархи Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін, оточення Ріната Ахметова, кілька депутатів провів і Віктор Медведчук (Володимир Путін – хрещений батько його дочки). Саме повернення кума Путіна в публічну політику стало переломним моментом для Оппоблока.

Влітку 2018 року Медведчук вступив у партію За життя і очолив її політраду. Восени того ж року група Бойка-Льовочкіна підписала угоду про співпрацю з партією на президентських і парламентських виборах. В обмін лідер За життя Вадим Рабінович підтримав Юрія Бойка на виборах президента.

Партія Оппоблок, де біля керма залишилися люди Ріната Ахметова, розцінила це як зраду і виключила Бойка і Льовочкіна з партії, провела закритий з’їзд і висунула в президенти Олександра Вілкула. Так розлучення Ахметова з Бойком/Льовочкіним/Медведчуком було оформлене офіційно.

Але вічних друзів і ворогів у політиці не буває. У травні 2020 року, напередодні дострокових парламентських виборів, співрозмовники з груп Льовочкіна-Бойка, а також з групи Ахметова говорили про ймовірне об’єднання Оппоблока й ОПЗЖ. Планувався об’єднавчий з’їзд. Факт переговорів підтверджував Рабінович: “Беру участь у них я, Вадим Новінський. А ось Рінат Ахметов, незважаючи на заяви преси, в переговорах участі не бере”, – зазначив нардеп в ефірі одного з телеканалів.

За словами співрозмовників, група Ахметова погодилася на йти на вибори разом із Медведчуком. Камінь спотикання – квоти. Спочатку кожна з трьох груп мала отримати третину місць у загальному списку. Але у підсумку на парламентські вибори ОПЗЖ пішла без людей Ахметова та посіла друге місце (13%, 44 депутати). Оппоблок Ахметова не пройшов у Раду, набравши 3% голосів.

“Льовочкін – дуже досвідчений апаратник і зрозумів, що партія з чіткою проросійською риторикою зможе набрати більше голосів, ніж з помірною позицією, яку дозволяв собі Ахметов”, – говорить політолог, директор Агентства розвитку Приазов’я Костянтин Батозський. На його думку, за союзом Бойка-Льовочкіна та Медведчука стоїть “голий розрахунок і досвід апаратних ігор”.

“Щось спільне у Ріната і “газовиків” навряд чи буде. Вони можуть домовитися про ненапад”, – вважає один з керівників Офісу президента.

За словами Батозського, Ахметов все своє життя “розкладає яйця в різні кошики”: “Навіщо йому свій проєкт, якщо він дав ефір Гройсману з Ляшком, курирує групу Павлюка в Раді. Він завжди бере місця в списках. Підуть ОПЗЖ без Медведчука, він вставить їм, наприклад, Мусу Магомедова. Ахметову не цікава еволюція партійної системи. Йому потрібні голоси”.

ЩО ЯВЛЯЄ СОБОЮ ОПЗЖ

Сьогодні фракція ОПЗЖ представлена ​​двома великими політичними групами: Бойка-Льовочкіна (так звані “газовики”) і група Медведчука-Рабіновича. На партійному рівні контроль розділений 50 на 50. Ключові рішення приймаються стратегічною радою партії, куди входять чотири людини: Бойко, Льовочкін, Медведчук і Рабінович. Згідно зі статутом ОПЗЖ, ця четвірка скликає з’їзд партії, має право скасовувати рішення регіональних осередків.

Окремий центр впливу в ОПЗЖ займає київський забудовник Вадим Столар, який провів у Раду п’ять депутатів за квотою Рабіновича. “Столар придбав місця у Рабіновича. Той навіть свого вірного друга Кацмана, багаторічного помічника, не включив”, – розповідає нардеп з крила “газовиків”.

У структурі ОПЗЖ Столар – більш-менш самостійна фігура. “Він розраховував потрапити в парламент і брати участь в розподілі квот під час кадрових призначень, – каже Батозський. – Але через монобільшість історія з партійними квотами не працює. Працюють поради. Що робить Льовочкін? Він приходить і каже: “Вам же люди потрібні? У мене є якісні професіонали” і продає людей. Столар думав, що робитиме те ж саме і зможе впливати через фракцію на Київ”.

В ОПЗЖ також є шість нардепів, яких складно зарахувати до вищеперелічених орбіт. Наприклад, харківський бізнесмен Олександр Фельдман або багаторічна помічниця нардепа від Оппоблока Сергія Ківалова Антоніна Славіцька. Окремо і депутат Олександр Лукашев, керівник юридичного відділу Фонду Сергія Шахова. Останній входить у лояльну Банковій депутатську групу Довіра.

КЛАН “ГАЗОВИКІВ”. Прагматичне крило

Група Бойка-Льовочкіна провела в Раду 19 з 44 нардепів ОПЗЖ. Разом з ними – глава Одеської ОДА часів Януковича Микола Скорик, найстаріший депутат дев’ятого скликання Юлій Іоффе, ексміністр соцполітики Наталія Королевська, друг олігарха Дмитра Фірташа Михайло Папієв. Фірташ – головний фінансовий донор групи.

Група Льовочкіна – це класичні чиновники і схематозники, які все життя звикли заробляти за рахунок посад, – каже Батозський

Незважаючи на проблеми Фірташа з американським правосуддям, соратники підтримують з ним зв’язок. Але політично олігарх слабо впливає на ситуацію в ОПЗЖ. “Так, газовики його поважають і шанують, але справами в Україні займається більше Льовочкін”, – говорить один із керівників фракції Слуга народу.

Льовочкіна і Фірташа об’єднує спільний бізнес. Сестра Льовочкіна Юлія контролює 14% холдингу Ostchem, в який входять заводи Черкаський Азот, Рівнеазот і Сєверодонецький Азот. “У Фірташа проблеми з США, тому він в тиші. Але газовий бізнес нікуди не подівся. Просто з юридичної точки зору Фірташу треба мовчати”, – говорить Батозський.

Льовочкін, коментуючи в квітні 2020 року проблеми Фірташа з законом, висловив надію, що Зеленський “зрозуміє, що влада повинна взаємодіяти з бізнесом”. Минув майже рік, і в світлі санкцій проти партнерів за ОПЗЖ у “газовиків” є привід насторожитися.

Зеленський публічно підтримав санкції США проти олігарха Ігоря Коломойського. І додав, що для нього прізвища не грають ролі в питанні “відновлення справедливості”: чи то “Медведчук, Коломойський, Порошенко, Ахметов, Пінчук, Фірташ чи то будь-який інший”.

Але дехто в ОПЗЖ все ж таки ближче для Офісу президента, аніж інші. Саме цим пояснюються ситуації, коли половина ОПЗЖ голосує за потрібні владі рішення, а половина – виступає проти. Частіше за інших кнопку “за” натискає крило Бойка-Льовочкіна.

Співрозмовник у керівництві ОП запевняє, що жодних гарантій безпеки ця група не отримувала. “Ми їм прямо говоримо: “Дивіться, РНБО кожного разу щось нове приймає. А раптом Інтер заберуть?!”. Вони натомість пропонують бути спаринг-партнером у другому турі президентських виборів”, – розповідає співрозмовник. І додає: за комунікацію з Льовочкіним в ОП відповідає Єрмак (глава Офісу президента).

“Президент з ними особисто не спілкується. Він може сказати: “Є земельна реформа, не суньте правки, тому що у нас МВФ і кредити”. Ті скажуть, що подумають, і йдуть обговорювати з Андрієм (Єрмаком. – Ред.)”, – пояснює джерело в ОП.

Щодо парламенту, то з ОПЗЖ спілкується переважно Давид Арахамія, розповіли три співрозмовники в керівництві фракції. Водночас стверджують, що співпрацюють тільки з крилом “газовиків”. Найбільше з Папієвим як з координатором групи.

Також в ОПЗЖ є “тематичні люди” з мандатом на переговори. “Вони розмовляють з нами, але потім йдуть погоджувати з керівництвом. З приводу виборів ми спілкувалися з Пузановим, коли голосували за зміни квот на місцевих виборах. З економіки у них є Колтунович. Загалом у комітетах і на низовому рівні вони набагато конструктивніші, ніж Євросолідарність”, – розповідає один з керівників фракції СН.Специфіка ОПЗЖ в тому, що вони всі бізнесмени, з ними дуже легко говорити. Вони завжди мають предметний інтерес. Давид так з ними і вибудовує стосунки, — говорить один з керівників СН

Арахамія в інтерв’ю Фокусу розповів, що в ОПЗЖ найчастіше спілкується з Бойком, Медведчуком, Папієвим і Льовочкіним. До того ж лідер СН заявив, що у Бойка “дуже проукраїнська позиція практично з усіх питань”, а у багатьох нардепів від ОПЗЖ “активи тут”, і вони “хочуть працювати і інвестувати в Україні”.

“У Льовочкіна бізнес в Україні, він продає газ разом із Фірташем. Йому важливо, щоб він міг тут жити. Тому він спокійно зрадить Медведчука в кращих традиціях Партії регіонів, перейде на бік ОП і стане комфортною опозицією. Їхня пропозиція – зручний кандидат Бойко на президентських виборах”, – вважає Батозський.

КЛАН МЕДВЕДЧУКА-РАБІНОВИЧА. На руїнах впливу

До цієї групи належать 13 депутатів. Серед них: старі товариші за СДПУ(о) Григорій Суркіс, Нестор Шуфрич і Василь Німченко, а також власник охоронного агентства Медведчука Шторм Віктор Чорний.

Відповідно до звітності, перед парламентськими виборами основним спонсором ОПЗЖ був Медведчук. Звідки гроші на партійні внески – нещодавно відповіли РНБО та СБУ. Наприкінці лютого суд заарештував частину магістрального нафтопродуктопроводу Самара-Західний напрямок, яким володіла компанія ПрикарпатЗахідтранс. Компанію пов’язують з оточенням Медведчука.

Крім того, в 2018 році журналісти Схем з’ясували, що дружина Медведчука Оксана Марченко володіє нафтовим бізнесом в Росії. Компанія НЗНП Трейд, що володіє нафтопереробним заводом в Новошахтинську, 2015 року виграла конкурс на право видобувати нафту в Ханти-Мансійському автономному окрузі на Гавриківському родовищі, запаси якого перевищують 40 млн тонн.

Медведчук підтвердив контроль над цим бізнесом і заявив, що записав його на дружину через американські санкції. “Мої улюблені в лапках американці в березні 2014 року ввели щодо мене санкції. Ось із цим пов’язані всі особливості бізнесу, який належить сьогодні родині. Він належить моїй дружині, я цим бізнесом керую”, – заявив політик в інтерв’ю одному зі своїх телеканалів.

До групи Медведчука входить його давній друг Тарас Козак, проти якого РНБО також ввела санкції і заблокувала діяльність трьох його телеканалів. Підставою для санкцій стало постачання вугілля з окупованих Росією територій Донбасу.

Кумівство з Путіним і налагодження відносин з РФ стало головною картою в передвиборчій колоді ОПЗЖ

Напередодні президентських виборів Бойко та Медведчук літали до Москви і зустрічалися з прем’єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим. Перед парламентськими виборами вони обговорювали в Санкт-Петербурзі з головою правління Газпрому Олексієм Міллером прямі поставки в Україну російського газу, хоча не мали ані повноважень, ані можливостей реалізувати домовленості – це були піар-поїздки для проросійського виборця.

Саме ОПЗЖ керівництво Росії демонстративно підтримувало перед виборами. А ось лояльних Ахметову нардепів, навпаки, включили у список санкцій Росії. Є певна іронія, що один з кланів широкої проросійської опозиції – клан Ахметова, потрапив під санкції Москви, а клан Медведчука серйозно постраждав від санкцій Києва.

ВІЙНА КЛАНІВ

Публічно в ОПЗЖ заявляють про повну гармонію. “Ситуація у фракції робоча. Жодних розбіжностей немає”, – повідомив нардеп Микола Скорик.

Але розбіжності було видно ще перед місцевими виборами-2020. У деяких регіонах осередки розподіляли між групами наступним чином: обласну організацію очолює представник групи Медведчука, а міську – “газовики”. І коли справа дійшла до вибору кандидатів в обласних центрах, то конфлікти вилізли назовні.

Зокрема, в Миколаєві в один момент виявилося два кандидати від ОПЗЖ. “Газовиків” і міську організацію представляв Артем Іллюк, групу Медведчука і обласний осередок – Владислав Чайка. Врешті стратегічна рада вибрала останнього.

У кулуарах можна почути версію, що санкції проти клану Медведчука підказав ввести Льовочкін. Однак і він сам, і всі інші члени ОПЗЖ це заперечують. Нардеп Скорик у розмові назвав питання про роль Льовочкіна провокаційним. Медведчук в інтерв’ю BBC-Україна заявив, що “всі ці розмови” про роль Льовочкіна “розцінюю як брудну, висмоктану з пальця маячню, мета якої одна – внести розкол у нашу партію”.Зараз ОПЗЖ – це дракон з двома головами. В цьому і проблема, тому що вони постійно повинні домовлятися. Але для Льовочкіна є вододіл, і він не буде відкритим сепаратистом, – вважає Батозський

“Відправити Медведчука на маргінес” поки не дуже виходить, каже співрозмовник у керівництві ОП. В ОПЗЖ поки “не бачать мотиву сваритись” у відкриту. За їхніми замірами, в такому разі рейтинги впадуть у обох кланів.

Але клан Медведчука чекають непрості часи. Існує два можливих сценарії. “Все заморозити як зараз, і Бойко буде сам собі, а Медведчука затягають на допити в СБУ і заберуть заправки. Другий варіант – “газовиків” теж атакують і ОПЗЖ в повному складі піде на маргінес, їхню електоральну нішу забере інший проєкт: НАШ , Ахметова, Шарія, Разумкова”, – прогнозує один із керівників ОП.

На думку Батозського, союз із Медведчуком не вигідний “газовикам” з електорального погляду. Свіжа соціологія Центру Разумкова показує, що у кума Путіна найвищий антирейтинг. “Проводять Медведчука з партії й отримають карт-бланш від Офісу президента на початок президентської кампанії Бойка”, – прогнозує він.

У зв’язку з цим Медведчук може спробувати створити автономний проєкт на пару з Марченко, вважає політолог. “Це буде проєкт про скріпи, православ’я, єдиний народ”, – говорить він. Жоден з нардепів з групи Медведчука про подібну ідею нічого не чув.

Своєю чергою “газовики” продовжать працювати у вигідній електоральній ніші тарифів і пенсій. За мир з Росією теж будуть виступати, але “без поцілунків в ясна”, вважає Батозський.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я